Jesteś tutaj: Start / Wystawy stałe

Wystawy stałe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - 1956 dni w okupowanym Turku

1956 dni w okupowanym Turku

„Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku” powstała w oparciu o unikatowy zbiór około 4 tys. oryginalnych negatywów wykonanych na terenie Turku i powiatu tureckiego w latach 1941-43 przez agendę terenową Kreisbildstelle Turek/Wartheland

11 października 2022
Czytaj więcej o: 1956 dni w okupowanym Turku
Przejdź do - Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera

Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera

Wystawa stała „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera” w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera pozwala odkryć dzieła krakowskiego artysty od „podszewki”. W pięciu tzw. „czerwonych salach” znajdują się szkice oraz kartony (projekty) do polichromii i witraży, których odwzorowania możemy podziwiać w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera
Przejdź do - Ekspozycja etnograficzna

Ekspozycja etnograficzna

Ekspozycja stała w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, która znajduje się na specjalnie zaaranżowanym strychu, prezentuje rzemieślnicze tradycje miasta ze szczególnym naciskiem na działalność przybyłych z Saksonii, zachodniej Wielkopolski, Austrii, Czech i Węgier tkaczy.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Ekspozycja etnograficzna
Przejdź do - Wystawa archeologiczna

Wystawa archeologiczna

Cmentarzysko łużyckie. Od sierpnia 2002 r. udostępniona jest ekspozycja archeologiczna przedstawiająca efekty wykopalisk przeprowadzonych wspólnie przez muzea w Turku i Koninie mających miejsce we wsi Gąsin oddalonej o kilka kilometrów od Turku. Wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej (Halsztat D)

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Wystawa archeologiczna
Przejdź do - Gąsin - wykopaliska

Gąsin - wykopaliska

Wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej (Halsztat D). Można zauważyć dużą różnorodność popielnic, jak i bardzo bogaty zbiór naczyń tzw. przystawek w postaci mis, kubków, czerpaków i dzbanków. Poza licznie odnalezioną ceramiką o charakterystycznych dla tej kultury zdobieniach warto zwrócić także uwagę na inne elementy tworzące wyposażenie grobowe.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Gąsin - wykopaliska
Przejdź do - Domy tkaczy

Domy tkaczy

W XIX wieku w Turku osiedlili się tkacze z Saksonii, zachodniej części Wielkopolski, Czech, Austrii oraz Węgier. Specjalnie dla nich władze miasta wyznaczyły dwie ulice, tj. Pólko – dziś ul. Żeromskiego oraz Nowy Świat – dziś ul. Kaliska. Na tych ulicach wybudowano tkackie domy.

31 marca 2020
Czytaj więcej o: Domy tkaczy