Gąsin - wykopaliska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 marca 2020

Wystawa prezentuje dość pokaźny zbiór ceramiki okresu kultury łużyckiej (Halsztat D). Można zauważyć dużą różnorodność popielnic, jak i bardzo bogaty zbiór naczyń tzw. przystawek w postaci mis, kubków, czerpaków i dzbanków. Poza licznie odnalezioną ceramiką o charakterystycznych dla tej kultury zdobieniach warto zwrócić także uwagę na inne elementy tworzące wyposażenie grobowe.

Do najciekawszych można i należy zaliczyć ozdoby wykonane z brązu jak szpile z łabędzią szyjką oraz drugi ich rodzaj - szpile ze spiralną szyjką. Ponadto podczas wykopalisk odnaleziono bransoletę rzemienną z zaciśniętymi na niej ozdobami z brązu oraz żelazne elementy uzbrojenia, wśród których na szczególną uwagę zasługują grot włóczni oraz klamry, sprzączki a także fibula.

 Odrębną grupę eksponatów stanowią elementy zdobnicze wykonane z brązu, które jednak nie przetrwały obrzędy ciałopalenia i uległy znacznemu stopieniu.

 W dalszej części ekspozycji archeologicznej znajdują się fragmenty naczyń, na których zostały wyeksponowane charakterystyczne dla tej kultury zdobienia oraz zrekonstruowana komora grobowa z ciekawie zdobioną popielnicą zawierającą szczątki ludzkie. Obok popielnicy znajdują się „przystawki” oraz ozdoby z brązu i żelaza.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ceramika Kultury Łużyckiej

    Ceramika Kultury Łużyckiej

  • Powiększ zdjęcie Ceramika Kultury Łużyckiej

    Ceramika Kultury Łużyckiej