ALTERNATYWA

Szanowni Państwo, Muzeum Miasta Turku serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Jacka Rosiaka pt. „Alternatywa”. Nasz bohater urodził się 28 stycznia 1979 roku w Turku, obecnie mieszka w Warszawie. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” z tytułem magistra sztuki. Specjalizuje się w grafice użytkowej, malarstwie i witrażu. Zajmuje się również ilustracją, rysunkiem oraz animacją. Współpracuje…

alternatywa - otwórz oczy na sztuke

Szanowni Państwo,

Muzeum Miasta Turku serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Jacka Rosiaka pt. „Alternatywa”.

Nasz bohater urodził się 28 stycznia 1979 roku w Turku, obecnie mieszka w Warszawie. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis” z tytułem magistra sztuki. Specjalizuje się w grafice użytkowej, malarstwie i witrażu.

Zajmuje się również ilustracją, rysunkiem oraz animacją. Współpracuje z magazynem kultury popularnej „Esensja”, oraz z ogólnopolskim miesięcznikiem literackim „Akant”. W dorobku artystycznym posiada m.in. Żywoty ślimaków, cz. 1-3 (2023-2025), Poezja dla potłuczonych cz1 i 2 (2024-2025) oraz trzy tomy zbiorów prac …ze szkicownika (2020–2023). W 2022 roku stworzył komiks Świniarz do tekstu Marcina Krzesińskiego, który został opublikowany w magazynie „Esensja”.

Projekt Alternatywa, czyli otwórz oczy na sztukę powstał z myślą o współpracy między twórcami. Ideą jest połączenie różnych dziedzin sztuki i kultury w jeden twór, wyrażający przeciwstawny, podobny lub całkiem zbieżny odbiór motywów graficznych, wzmocnionych przekazem za pomocą krótkiej formy tekstu.

Pomysłodawcą całego projektu jest Jacek Rosiak, artysta zajmujący się głównie malarstwem, grafiką, ilustracją i rysunkiem, a w wolnych chwilach tworzący teledyski oraz okładki na książki.

Wspomniany projekt został zainicjowany w 2024 roku współpracą z Jerzym Gorajem – autorem tekstów. W wyniku zaangażowania obu twórców powstał tomik Wariacje z Łyliamem, w którym połączenie grafik oraz opisujących je haiku pozwoliło na odbiór sztuki w dwóch wymiarach – graficznym oraz semantycznym.

W ramach projektu wydany został tomik „Skrawki dzieciństwa” (2025). Miniatury prozy poetyckiej autorstwa Alicji M. Kubiak odkrywają nowe przestrzenie wyobraźni – ukryte, jak i te wyraźnie wyłaniające się z grafik Jacka Rosiaka. Prace dwojga twórców – grafika i pisarki, starają się odnaleźć w przestrzeni wspólne słowa i obrazy za pomocą wyobraźni ujętej w dwóch odmiennych obszarach artystycznych.

alternatywa