Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera

Archiwum wystaw

Artykuły

Popieraj swojego malarza

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa R o b e r t a K u k l i ! 01.04.2022, godz.18.00
 
Popieraj swojego malarza
 
Robert Kukla, ur. 1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Artystyczno - Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, sztuką ulicy oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, na stanowisku instruktora do spraw plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008 r.) i laureat Nagrody Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015 r.). Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych, w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce.
25 maja 2022
Czytaj więcej o: Popieraj swojego malarza

Baśniowy świat lalek

Muzeum Miasta Turku serdecznie zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Baśniowy świat lalek” ze zbiorów Poznańskiego Teatru Animacji.

Na naszej wystawie będzie można zobaczyć elementy  kilku spektakli, których tytuły zeszły już z repertuaru poznańskiego teatru. Są to m.in. takie tytuły jak: „Pan Kuleczka”, „Śpiąca królewna”, „Szałaputki”, „Poznańskie koziołki”, „Malutka Czarownica”, „Wielka Arfa”, „Smok i sok”, „No coś Ty”.

 

25 maja 2022
Czytaj więcej o: Baśniowy świat lalek

Magiczny Lechistan

Magiczny Lechistan  -  to wystawa składająca się z dwudziestu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy. Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we wspólczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej  - w sztuce -  nowe ideowe i estetyczne  wartości.

25 maja 2022
Czytaj więcej o: Magiczny Lechistan

„Spotkania z kulturą indiańską Ameryki Północnej i Południowej”

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza od 24 stycznia 2020 r. do 3 kwietnia 2020 r. na wystawę pt. „Spotkania z kulturą indiańską Ameryki Północnej i Południowej”. Ekspozycja prezentuje bogate zbiory Zdzisława Wszołka – znawcy i propagatora kultury indiańskiej.

23 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: „Spotkania z kulturą indiańską Ameryki Północnej i Południowej”

Wystawa prac XII Ogólnopolskiego Konkursu Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej „Turek 2019” - triennale

W konkursie organizowanym przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera twórcy, zarówno dorośli, jak i młodzież, prezentują około 200 ręcznie wykonanych tkanin artystycznych. Zdecydowana większość to prace wykonane przez osoby uczestniczące w zajęciach w domach kultury, klubach i stowarzyszeniach. Ale są też prace artystów – amatorów pracujących indywidualnie, realizujących własne pasje i zainteresowania.

23 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Wystawa prac XII Ogólnopolskiego Konkursu Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej „Turek 2019” - triennale

Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym

Dnia 22 listopada 2019 roku o godz. 18.00 Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym”.

Wystawa została stworzona w oparciu o archiwalne zdjęcia przedstawiające obraz miasta w latach okupacji oraz architektoniczne plany przebudowy miasta wykonane w głównej mierze przez Powiatowy Urząd Budowlany – Kreisbauamt.

23 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym

Akwarela Water Colour

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza 29 listopada 2019 r. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy malarskiej Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich pt. ,,Akwarela Water Colour”.

Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich działa od 2010 r. i zrzesza około 100 akwarelistów. Są to artyści, którzy w technice akwareli osiągnęli mistrzostwo. SAP od kilku lat jest stowarzyszony w Europejskiej Konfederacji Stowarzyszeń Akwarelowych (ECWS). W 2018 r. w Krakowie Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich zorganizowało Europejskie Sympozjum Akwarelowe, gdzie goszczono około 300 akwarelistów z całej Europy.

23 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Akwarela Water Colour

Poza utartym szlakiem. Niezwykłe oblicza puszczy Amazońskiej i peruwiańskich Andów

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza serdecznie na otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Emila Witta pt. „Poza utartym szlakiem. Niezwykłe oblicza puszczy Amazońskiej i peruwiańskich Andów”.

Emil Witt to podróżnik, eksplorator, filmowiec, fotograf. Po raz pierwszy wybrał się do lasów deszczowych w wieku 18 lat.

23 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Poza utartym szlakiem. Niezwykłe oblicza puszczy Amazońskiej i peruwiańskich Andów