Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera

Ad oculos: Chaos uporządkowany

14 września 2022

Kajetan Gosławski i Galina Krupa

Chaos i ład.

Upał i chłód.

Zgiełk i cichość.

Koloryt i monotonia.

 

Życie toczące się swoim odwiecznym rytmem, który potrafi zadziwić, oczarować, a często nawet zaszokować, natura, ludzie, religie i rytuały – wchłaniają nas jak hydra. Potem zwracają oklejonych lepkim melanżem, uzależniając od wszystkich obrazów, które już nigdy nie opuszczą naszych sennych marzeń. Nieustannie wzywani przez niebiańskie Apsary do powrotów, chcieliśmy zaprezentować fragment azjatyckiej krainy. Naszymi bohaterami są jej mieszkańcy, których nie można ograniczyć kolorem, dlatego postanowiliśmy ich pokazać także na fotografiach czarno-białych..

Dla nas fotografia to przede wszystkim chwila prawdy i rzetelny dokument, który powinien pobudzać do refleksji. Diane Arbus, pracując nad projektem „Rytuały codzienności”, powiedziała: „Chciałabym je całkiem zwyczajnie utrwalić, ponieważ to, co jest ceremonialne, kuriozalne i trywialne, pewnego dnia będzie legendarne”. Te słowa idealne odzwierciedlają cel naszych podróży i działań w obszarze Azji Południowo-Wschodniej.

Wystawa jest dla nas retrospekcją. Jest też wynikiem wieloletnich poszukiwań i obejmuje przegląd 10 azjatyckich państw, na przestrzeni kilkunastu lat. A ulegając chęci uporządkowania obrazów, wyodrębniliśmy 4 wiodące tematy: człowiek i jego praca, życie codzienne, religie i rytuały oraz krajobrazy. 

Prezentacja wystawy w Muzeum Miasta Turku przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

 

 „W każdym chaosie jest jakiś porządek”.                                                                                   

  Henry Cartier-Bresson

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ad oculos: Chaos uporządkowany

    Ad oculos: Chaos uporządkowany