Triennale tkacjie
Ogólnopolskie Konkursy Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej są organizowane w Turku od 1980 roku. Jak sama nazwa mówi, adresowane są do tkaczy – amatorów, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pomysł zrodził się niedługo po powołaniu do życia Muzeum Rzemiosła Tkackiego w październiku 1978 roku. W nawiązaniu do dawnej tradycji tkactwa w naszym mieście, zorganizowano nie tylko stałą wystawę tkacką oraz koło tkackie przy muzeum, ale prawdopodobnie pierwszy w kraju przegląd prac tkackich dla twórców nieprofesjonalnych.
Zawodowi artyści-tkacze uczestniczą od lat 70-tych XX wieku w wystawach organizowanych przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Pierwsze edycje turkowskigo przeglądu, później konkursu, miały być z założenia organizowane w cyklu trzyletnim, stąd sformułowanie: triennale. Uwarunkowania historyczne, ekonomiczne i remontowe zaburzały tę regularność.
Dzisiejsze Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera kontynuuje tę ważną dla kultury regionu tradycję. X, XI i XII Konkurs odbył się w nowych, wyremontowanych pomieszczeniach turkowskiego ratusza. W każdej edycji prezentowanych jest zwykle około 200 prac ocenianych przez profesjonalne jury. Autorzy nagrodzonych tkanin otrzymują medale: Złote, Srebrne i Brązowe Tury oraz nagrody pieniężne. Także dzieci i młodzież zdobywają podobne nagrody. Jurorzy wyodrębniają najlepsze w Polsce kluby tkaczy dorosłych i dzieci.
Turkowskie triennale służy prezentacji sztuki tkackiej, daje twórcom możliwość konfrontacji, popularyzuje tę rzadką już dziś umiejętność tkania. Nawiązuje do tradycji i zarazem poszukuje nowych środków wyrazu w tej dziedzinie.