Józef Mehoffer

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 marca 2020

Józef Mehoffer urodził się w 1869 roku w Ropczycach. Po przeprowadzce ojca Wilhelma von Mehoffera z rodziną do Krakowa w 1870 roku, ukończył Krakowską Szkołę Sztuk Pięknych. Po wyjeździe w roku 1891 na stypendium do Paryża uczęszczał na wykłady w Ecole Nationale des Arts Decoratifis, Academie Julian, Akademie Colarossi oraz wykłady z historii sztuki w Ecole du Louvre. Od 17 lutego 1892 roku, do końca 1893 studiuje w Ecole Nationale de Beaux–Arts. Przez cały okres swojej nauki zajmował się sztuką dekoratywną i kontynuował malarstwo sztalugowe.

Największy rozgłos i światową sławę zdobył w 1895 roku, wygrywając konkurs na wykonanie witraży do gotyckiej kolegiaty Św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu. Pozostawił tam zachwycające do dnia dzisiejszego dzieło obejmujące 21 przeszkleń. Za fryburski witraż „Męczennicy”, w roku 1900, na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal.

Po powrocie do kraju poświęcił przede wszystkim licznym pracom z dziedziny polichromii i witrażownictwa. Wykonał m.in.: dekorację malarską skarbca katedry na Wawelu, polichromie i witraże w kaplicy Szafrańców i w transepcie tejże katedry. Wystawa Światowa w St. Louis przyniosła mu złoty medal za obraz „Śpiewaczka” oraz srebrny za witraż „Vita somnium breve”. Witraże do kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu, w roku 1925, uhonorowane zostały Grand Prix na Paryskiej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej.

Artysta realizował także swoje projekty m.in.: w kościele Mariackim w Krakowie, w Katedrze Św. Jana we Lwowie, Opawie na Morawach, w kościele parafialnym Św. Elżbiety w Jutrosinie, w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włocławku, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku oraz w kościele parafialnym w Lubieniu.

Zmarł 7 lipca 1946 roku w Wadowicach.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Józef Mehoffer

    Józef Mehoffer