
Zgromadzeni licznie goście mogli posłuchać wykładu, który odbył się formie on – line, wygłoszonego przez Panią dr Katarzynę Suszkiewicz z
Żydowskie Muzeum Galicja - współautorkę wystawy. Pani dr opowiadała o historii pamiętnika oraz o samej wystawie i procesie jej tworzenia. Szeroko omówiła temat getta łódzkiego. Odniosła się także do pamiętnika Rywki w świetle praw człowieka. Po wykładzie można było zadawać pytania naszej ekspertce. Wywiązała się aktywna dyskusja wokół pamiętnika. Kolejnym etapem było przejście do sal wystaw czasowych i oglądanie ekspozycji, którą wzbogaciliśmy także o wątek lokalny związany ze społecznością żydowską, która w okresie przedwojennym wynosiła około 25 procent ogółu mieszkańców miasta Turku. Zwieńczeniem wydarzenia był film zrealizowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, opowiadający o getcie łódzkim w oparciu o makietę (o powierzchni 40 mkw), która znajduje się w Łodzi w budynku stacji Radogoszcz przy Al. Pamięci Ofiar Litzmanstadt Ghetto 12.

Zachęcamy do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy, niezwykle edukacyjnej, refleksyjnej, skłaniającej do wielu przemyśleń, ale również niezwykle wzruszającej, bo jest to historia widziana oczyma dorastającej dziewczynki, mającej wówczas zaledwie 14 lat…okoliczności w których przyszło jej żyć sprawiają, iż z kart pamiętnika wypływa niezwykła dojrzałość…