Śladami Stasia i Nel

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 kwietnia 2020

Muzeum Rzemiosła Tkackiego zaprasza na wystawę czasową „Śladami Stasia i Nel”, którą będzie można podziwiać już  14.XII.2012r. Jej zadaniem jest zaprezentowanie wytworów kultury materialnej ludów kontynentu afrykańskiego oraz przybliżenie klimatu powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.

Do organizacji wystawy posłużą:
- zbiory afrykańskie należące do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu,
- eksponaty należące do prywatnego zbioru Pana Andrzeja Otwiaski.

Na wystawie można podziwiać między innymi dary z wyprawy kameruńskiej i rezultaty wyprawy sudańskiej oraz kolekcję afrykańską zawierającą szereg luźnych obiektów z krajów Afryki Zachodniej m.in. stroje oraz tkaniny z Mali, a także wyroby sztuki z Beninu.

Na wystawie można podziwiać eksponaty dotyczące ludów prowincji Kordofan w Sudanie. Plemiona te należą do ludów Nuba i są rdzennymi mieszkańcami okolic Chartumu i Omdurmanu, które znane są w Polsce dzięki powieści Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

Część ekspozycji składa się będzie z masek twarzowych, wyrobów z brązu, instrumentów, zdobionych dekoracją rzeźbiarską przedmiotów codziennego użytku i  biżuterii.

Wystawa „Śladami Stasia i Nel”  pozwola nam zapoznać się bliżej ze stylem życia plemion afrykańskich m.in. Nubów, poznać  tradycje sięgające dalekiej przeszłości, a także zobrazuje bogactwo i urodę Afryki.

Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY od 14.XII.2012 do 10.II.2013!