MUZEUM W TURKU WZBOGACONE O KOLEJNĄ WYSTAWĘ STAŁĄ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 listopada 2021

Wystawa pt.: „Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku” powstała w oparciu o unikatowy zbiór około 4 tys. oryginalnych negatywów wykonanych na terenie Turku i powiatu tureckiego w latach 1941-43 przez agendę terenową Kreisbildstelle Turek/Wartheland

 

Wchodząc na wystawę, widz przenosi się w czasy II wojny światowej na jedną z ulic Turku, Straβe des 13. September … idąc po bruku mija typowe dla ówczesnego czasu elementy małej architektury.

Aby jeszcze bardziej poczuć klimat wystawy, po wejściu do specjalnie zaaranżowanego kina, obejrzy film wyprodukowany na bazie zdjęć z „Archiwum Igły”.

Całą ekspozycję dopełnią wielkoformatowe kolaże powstałe na bazie okupacyjnych fotografii, obejmujące takie zagadnienia jak: architektura miasta, handel, inwestycje, transport, urzędy okupacyjne, niemieckie organizacje paramilitarne, niemieckie uroczystości, życie codzienne Niemców i Polaków, losy Turkowskich Żydów oraz panoramy miasta. Pomiędzy kolaże wpleciono plany architektoniczne, które miały na celu przebudowę naszego miasta według wizji niemieckiego okupanta, udostępnione w wersji elektronicznej.

Uroczyste otwarcie nastąpi 12 listopada o godz. 17.00.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie historia pewnej ulicy

    historia pewnej ulicy